Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

2000 Sooner State Games

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

2000 SOONER STATE GAMES
Midwest City, Oklahoma
February 2000
 
FINAL RESULTS

OPEN FOIL

Place

Name

Club

Classification

1

Maged Shakar

AFA

B00

2

Fitzgerald Tsen

WFA

B98

3 Tie

Shintaro Maeda

WFA

C00

3 Tie

Nick Mosca

RFC

B99

5

Drew Waddoups

FIT

C99

6

David Ribaudo

RFC

D00

7

Al Franz

CFC

B97

8

Sophie Hiss

RFC

D00

9

Scott Stevens

B99

10

Fei Yang

CFC

C98

11

Bob Fiegel

RFC

C99

12

Lisa Franz

CFC

D99

13

Max Winter

UNT

U

14

Alex Young

TFC

D96

15

Tom Barrow

RFC-T

D99

16

Brian Brus

RFC

U

17

Carolyn Gresham

RFC

E00

18

John Shadid

RFC

E97

19

Tom Hunter

TFC

E99

20

William Jones

RFC

E00

21

James Luker

RFC/ALM

E96

22

Larry Tustin

FFC

U

23

Steve Kopp

FFC

U

24

Duc Tu

RFC

U

25

Neal Picken

FFC

E97

26

Jared Slaughter

AC

E99

27

Doug Miller

RFC

U

28

Chuck Slaughter

AC

U

29

Andrew Erwin

RFC/ALM

U

30

C. Kirchen

EFC

U

31

Jon Spryer

TFC

U

32

Leland Cole

U

33

Cameron McHugh

EFC

U

34

Bryce Washburn

UNT

U

35

Alexander Smith

EFC

U

36

James Morphew

FFC

U

UNDER 18 FOIL

Place

Name

Club

Classification

1

Nick Mosca

RFC

B99

2

Shintaro Maeda

WFA

D99

3 Tie

Tom Barrow

RFC-T

D99

3 Tie

Sophie Hiss

RFC

D00

5

Alex Lange

RFC

D99

6

Eric Glen

WFA

U

7

David Rodich

AC

U

8

John Shadid

RFC

D97

9

Jared Slaughter

AC

E99

10

Charles Kirchen

EFC

U

11

Andrew Rhoton

AC

U

12

Joshua Cannon

EFC

U

13

Stacy Simpkins

EFC

U

WOMENS FOIL

Place

Name

Club

Classification

1

Yee-mei Wong

WFA

B98

2

Carolyn Gresham

RFC

E00

3 Tie

Helen Mitchell

FIT

D97

3 Tie

Sophie Hiss

RFC

D00

5

Lisa Franz

CFC

D99

6

Catherine Williams

FFC

E99

7

Melissa Robertson

WFA

E99

8

Cecilia Gensman

EFC

U

NOVICE FOIL

Place

Name

Club

Classification

1

Brian Brus

RFC

D00

2

Mark Marriott

WFA

E00

3 Tie

Andrew Erwin

RFC/ALM

E00

3 Tie

Kenneth Beyer

WFA

U

5

Ian Hamilton

WFA

U

6

Austin Patten

WFA

U

7

Eric Glen

WFA

U

8

Garrett Rupp

WFA

U

9

James Morphew

FFC

U

10

Tell Parris

WFA

U

11

Paul Bowen

RFC

U

12

Jason Roberts

RFC

U

13

Graham Castro-Miller

WFA

U

14

Andy Guthrie

WFA

U

15

Joshua Bowen

WFA

U

16

James Walling

WFA

U

17

Joshua Cannon

EFC

U

18

April Robertson

WFA

U

19

Taylor Whitehead

WFA

U

20

Stacy Simpkins

EFC

U

OPEN EPEE

Place

Name

Club

Classification

1

Fei Yang

CFC

B00

2

Aly Khamis

C00

3 Tie

Terry Hicks

RFC

B99

3 Tie

Cameron Westphal

WFA

C00

5

Richard Millbern

D00

6

Jason Kysar

KUFC

C98

7

Randy Hicks

RFC-T

B99

8

Max Winter

UNT

D99

9

Alex Lange

RFC

E99

10

Lars Hanson

RFC

D99

11

Bryce Washburn

UNT

U

12

Sarah Rausch

WFA

U

13

Daniel Park

RFC-T

E99

14

Stuart Small

FIT

U

15

Robert Shofner

RFC-T

E99

16

CJ Kirchen

EFC

U

17

Alex Smith

EFC

U

18

Christopher Knox

EFC

U

19

Thomas McHugh

EFC

U

20

Alex Kuhns

EFC

U

21

Robert Tompkins

EFC

U

22

Mathew Yarrison

RFC

U

23

Jeremy Huffman

WFA

U

24

Meghan Irvin

WFA

U

25

Zack Arnold

RFC

U

26

Joshua Cannon

EFC

U

WOMENS EPEE

Place

Name

Club

Classification

1

Vicki Daniel

WFA

2

Tracy Spurier

RFC-T

U

3

Sarah Park

RFC-T

U

4

Carolyn Gresham

RFC

U

5

Sarah Rausch

WFA

U

6

Meghan Irvin

WFA

U

OPEN SABRE

Place

Name

Club

Classification

1

Mohsin Jafri

FIT

B97

2

Paul Schimelman

ASL

C00

3

John Daniel

WFA

E00

4

Alex Lange

RFC

E00

5

Andrew Kelley

ASL

D98

6

Vicki Daniel

WFA

U

7

Marian Trietsch

UNT

E99

8

John Shadid

RFC

U

9

Max Winter

UNT

E

10

Duc Tu

RFC

U

11

Chris Pepper

WFA

U

12

Keith Higa

RFC

E99

13

John Spryer

RFC-T

U

14

James Luker

RFC

U

15

Brian Wiens

CFC

U

KEY

ASL

Aslanian

AC

Amarillo College

CFC

Coyote Fencing Club

EFC

Eagle Fencing Club

FIT

Fencing Institute of Texas

RFC

Redlands Fencing Club

RFC/ALM

Russellville Fencing Club

RFC-T

Redlands Fencing Club - Tulsa

WFA

Wichita Fencing Club