Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

AC Youth Fencing Class Tournament Results

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

FALL 2013 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
Fencers were divided into two groups determined by age and/or skill level and assigned to pools.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Fall 2013 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  Cadence Maynard
2.  Kaylee Parker
3.  Hyrum Lacko
4.  Keane Tao
5.  Jeffrey Zheng
6.  Annalee Walker
 
Oldest Pool
1.  Ethan Nelson
2.  Colby Cherry
3.  Ian Bitting
4.  Ben Reeves
5.  Noah Sutton
6.  Patrick Seavey
7.  Jarrett Warwick
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2013 Semester Youth Intermediate Class Tournament are:
 
1.  George Gasparovich
2.  Levi Castleman
3.  Preston Mann
4.  Jordan Lumpkin
5.  Dillon Talbott
6.  Ivett Olivas
7.  Julian Uy
8.  Douglas Bowmer
9.  Holly Wrampelmeier

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2013 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
Fencers were divided into two age groups and assigned to pools.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Spring 2013 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  
 
Oldest Pool
1.  
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring Semester Youth Intermediate Class Tournament are:
 
1. 

Fencing Class Tournament Results

FALL 2012 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
Fencers were divided into two age groups and assigned to pools.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Fall 2012 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  
 
Oldest Pool
1.  
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2012 Semester Youth Intermediate Class Tournament are:
 
1. 

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2012 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
Fencers were divided into two age groups and assigned to pools.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Spring 2012 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  Levi Castleman
2.  Gabe Barton
3.  Brayton Helton
4.  William Nies
5.  Rosemary Orozco
6.  Aaron Orozco
7.  Mallari McCormack
 
Oldest Pool
1.  Bally Swope
2.  SarahLyn McUne
3.  MacKenzie Nies
4.  Ivett Olivas
5.  Griffin McUne
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2012 Semester Youth Intermediate Class Tournament are:
 
1.  Micah Castleman
2.  Anthony Durante
3.  Madilyn Ksor
4.  Jordan McCormack
5.  Zachary Moore
6.  Iain Carpenter
7.  Preston Mann
8.  Ethan Kafka

Fencing Class Tournament Results

FALL 2011 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
Fencers were divided into two age groups and assigned to pools.  There were four rounds.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places after all 4 rounds were added together.  The final results for the Fall 2011 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  Ivett Olivas
2.  Brayton Helton
3.  Gabe Barton
4.  Ollie Swope
5.  Mallari McCormack
6.  William Nies
 
Oldest Pool
1.  Carlos Ponce
2.  Iain Carpenter
3.  Ethan Kafka
4.  Ashton Klein
5.  MacKenzie Nies
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The format for this semester's tournament has changed.  All fencers were combined into one large pool.  The first round was to 10 points fencing foil.  The second round was to 10 points fencing epee.  The two rounds were combined and  medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Fall 2011 Semester Youth Intermediate Class Tournament are:
 
1.  Anthony Durante
2.  Zachary Moore
3.  Micah Castleman
4.  Madilyn Ksor
5.  Easton Gill
6.  Woody Clendennen
7.  Caden Graf

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2011 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The format for this semester's tournament has changed.  Fencers were divided into three age groups and assigned to pools.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Spring 2011 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
Youngest Pool
1.  Caden Graf
2.  Woody Clendennen
3.  Woodrow Caid
4.  Esai Wallace
5.  Ivett Olivas
6.  Montana Kopke
 
Middle Pool
1.  Ashton Klein
2.  Luke Davis
3.  Levi Self
4.  Preston Mann
5.  Josh Davis
6.  Wiley Caid
 
Oldest Pool
1.  Anthony Durante
2.  Easton Gill
3.  Sean Chandler
4.  Luke McKay
5.  Isaiah Fennelll
 
Coach Award:  Luke McKay
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The format for this semester's tournament has changed.  Fencers were divided into two pools based on the amount of fencing experience.  Medals were awarded in each pool to the top 3 places.  The final results for the Spring 2011 Semester Youth Intermediate Class Foil Tournament are:
 
More Experienced Pool
1.  Ashton Thephaphine
2.  Madilyn Ksor
3.  Micah Castleman
4.  Nik Branstine
5.  Lydia Wilkinson
 
Less Experienced Pool
1.  Jonah Loomis
2.  Lexi Martin
3.  Quintin Reese
4.  Zachary Moore
5.  Cameron Vinson

Fencing Class Tournament Results

FALL 2010 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2010 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Quintin Reese
2.  Cameron Vinson
3.  Zachary Moore
4.  Woody Clendennen
5.  Easton Gill
6.  Nathanael Salazar
7.  Jeremiah Campbell
8.  Caden Graf
9.  Sean Chandler
10.  Ivett Olivas
11.  Sophie Janzen
12.  Gabriel Huddleston
13.  Caitlin Gaasch
14.  Noah Miller
15.  Ryan Fulkerson
 
Coach's Awards:  Ryan Fulkerson & Ivett Olivas
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2010 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Ashton Thephaphine
2.  Micah Castleman
3.  Jonah Loomis
4.  Jordan McCormack
5.  Nik Branstine
6.  Madilyn Ksor
7.  Josie Brown
8.  Will Langley
9.  Slaten Rogers
10.  Lydia Wilkinson
11.  Zachary Cruz
12.  Cord Cnossen
 
Coach's Awards:  Madilyn Ksor & Slaten Rogers

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2010 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2010 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Jonah Loomis
2.  Colby McCahan
3.  River Saker
4.  Jarrett Lykens
5.  Evan Fry
6.  Avry Herrmann
7.  Slaton Rogers
8.  Jacob Black
9.  Ricky Gibson
10.  Benjamin Brue
11.  Josie Brown
12.  Hunter Evans
13.  Preston Sandlin
14.  Nathaniel Kendall
 
Coach's Awards:  Evan Fry & Josie Brown
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2010 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Claudia Wrampelmeier
2.  Grace Castleman
3.  Micah Castleman
4.  Nik Branstine
5.  Lexi Martin
6.  Noah Glenn
7.  Jordan McCormack
8.  Sagan Adams
9.  Will Langley
10.  Madilyn Ksor
11.  Cord Cnossen
12.  Abby Slagle
13.  Nicholas Foster
14.  Rebecca Cunningham
 
Coach's Award:  Jordan McCormack & Rebecca Cunningham

Fencing Class Tournament Results

FALL 2009 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2009 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Taryn Elliott
2.  Will Langley
3.  Cord Cnossen
4.  Jarrett Lykens
5.  Wesley Comer
6.  Nicholas Foster
7.  Zach Walser
8.  Abby Slagle
9.  Benjamine Brue
10.  Tristam Comer
11.  Rebecca Cunningham
12.  Alex Wagner
13.  Preston Sandlin
14.  Bryce Johnson
15.  Arch Latham
16.  Hunter Evans
 
Coach's Awards:  Rebecca Cunningham, Nicholas Foster, Preston Sandlin, Abby Slagle
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2009 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Claudia Wrampelmeier
2.  Noah Glenn
3.  Grace Castleman
4.  Lydia Wilkinson
5.  Nikolaus Branstine
6.  Micah Castleman
7.  Jordan McCormack
8.  Madilyn Ksor
9.  Sagan Adams
10.  Annelise Coury
 
Coach's Award:  Sagan Adams, Nikolaus Branstine, Micah Castleman, Madilyn Ksor

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2009 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2009 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Clay Elliott
2.  Nikolaus Branstine
3.  William Langley
4.  Taryn Elliott
5.  Nicholas Foster
6.  Jarrett Lykens
7.  Chelsea Conway
8.  Ryan Sheffield
9.  Sagan Adams
10.  Micah Castleman
11.  Wesley Comer
12.  Ally Foard
13.  Steven Hilton
14.  Spencer Stribling
15.  Michael Appel
16.  Kraigan Evans
17.  Emma Flathouse
18.  Daniel Soya
19.  Lydia Shatney
20.  Tristam Comer
21.  Wiley Lindsey
22.  Michael Valencic
23.  Xaviar Jones
 
Coach's Awards:  Sagan Adams, Kraigan Evans, Xavier Jones
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2009 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Ashton Thephaphine
2.  Noah Glenn
3.  Joshua McCormack
4.  Claire Cockerham
5.  Stephanie Cunningham
6.  Lexi Martin
7.  Jordan McCormack
8.  Annelise Coury
9.  Rhyann Bryant
10.  Madilyn Ksor
11.  Lydia Wilkinson
 
Coach's Award:  Lexi Martin

Fencing Class Tournament Results

FALL 2008 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2008 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Joshua McCormack
2.  Jordan McCormack
3.  Chase Clifton
4.  Annelise Coury
5.  Steven Hilton
6.  John Yeary
7.  Nik Branstine
8.  Colton Junell
9.  Daniel Morrow
10.  Madilyn Ksor
11.  Joseph Cochran
12.  Micah Castleman
13.  Ally Foard
14.  Jarrett Lykens
15.  Traci Haynes
16.  Joe Rabinowitz
 
Coach's Awards:  John Yeary, Micah Castleman
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2008 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Claudia Wrampelmeier
2.  Ashton Thephaphine
3.  Eric Bearden
4.  Aaron Akins
5.  Noah Glenn
6.  Claire Cockerham
7.  Benjamin Hilton
8.  Joshua James
9.  Lexi Martin
10.  Lydia Wilkinson
11.  Rhyann Bryant
 
Coach's Awards:  Rhyann Bryant

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2008 SEMESTER
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2008 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Joshua James
2.  Claire Cockerham
3.  Annelise Coury
4.  Rhyann Bryant
5.  Douglas McHugh
6.  Stephanie Cunningham
7.  Lexi Martin
8.  Nik Branstine
9.  Madyson Straubing
10.  Ethan Conway
11.  Lydia Wilkinson
12.  Traci Haynes
 
Coach's Awards:  Douglas McHugh, Nik Branstine, Stephanie Cunningham
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2008 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Claudia Wrampelmeier
2.  Eric Bearden
3.  Aaron Akins
4.  Andrew Akins
5.  Jackson Eldridge
6.  Ashton Thephaphine
7.  Sam Haddad
8.  Noah Glenn
9.  Benjamin Hilton
 
Coach's Awards:  Benjamin Hilton, Noah Glenn

Fencing Class Tournament Results

FALL 2007 SEMESTER
 
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2007 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Eric Bearden
2.  Jackson Eldridge
3.  Joe Meurer
4.  Sam Haddad
5.  John Cramer
6.  Joshua James
7.  Eric Chavez
8.  Rhyann Bryant
9.  Doug McHugh
10.  Lance Stewart
11.  Traci Haynes
12.  Lexi Martin
13.  Lydia Wilkinson
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2007 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Claudia Wrampelmeier
2.  Noah Glenn
3.  Benjamin Hilton
4.  Ashton Thephaphine
5.  Andrew Akins
6.  Aaron Akins
7.  Kameron Johnston
8.  Amber Allen

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2007 SEMESTER
 
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2007 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Kameron Johnston
2.  Luke Castleman
3.  Samson Bowman
4.  Georgetta Bowman
5.  Noah Glenn
6.  Benjamin Hilton
7.  Morgan Hampton
8.  Lydia Wilkinson
9.  Zachary Johnson
10.  Adam Bowman
11.  Ashton Thephapine
12.  Eric Bearden
13.  Cotton Wilhite
14.  Christian Johnson
15.  Gage Phetluangsy
16.  Haley Thompson
17.  Joseph Hansen
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2007 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  Travis Conway
3.  Claudia Wrampelmeier
4.  John Luke Pipkin
5.  Jackson Dodd
6.  Grady Thompson
7.  Brynne Voran

Fencing Class Tournament Results

FALL 2006 SEMESTER
 
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2006 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Cole Hooks
2.  Luke Castleman
3.  Michael Riecken
4.  Rhyann Bryant
5.  Chris Hooks
6.  Benjamin Hilton
7.  Presley Parrish
8.  Morgan Hampton
9.  Addison Parrish
10.  Brynne Voran
11.  Allen Haas
12.  Samuel McDuff
13.  Kevin Fletcher
14.  J. C. Burgess
15.  Brian Morris
16.  Lydia Wilkinson
 
COACH'S AWARD:  Morgan Hampton
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2006 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  Jered Wilkinson
3.  Claudia Wrampelmeier
4.  John Luke Pipkin
5.  Jackson Dodd
6.  Andrew Akins
7.  Aaron Akins

Fencing Class Tournament Results

Spring 2006 Youth Class Tournament
Spring 2006 Semester Youth Class Medal Winners
Medal Winners

SPRING 2006 SEMESTER
 
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2006 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Jackson Dodd
2.  Cody Maxey
3.  (Tie)  Andrew Akins
3.  (Tie)  Aaron Akins
5.  Travis Conway
6.  Grady Thompson
7.  Luke Castleman
8.  Cole Holloway
9.  Kassi Wyatt
10.  Sunny Zhou
11.  Ben Hilton
12.  Jared Reynolds
13.  Ryan Piercey
14.  J. C. Burgess
 
COACH'S AWARD:  Sunny Zhou and Luke Castleman
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2006 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  Jered Wilkinson
3.  (Tie)  Riley McGill
3.  (Tie)  John Luke Pipkin
5.  Hannah Shaffer
6.  Michael Rozario
7.  Claudia Wrampelmeier
8.  Emily Akins

Fencing Class Tournament Results

FALL 2005 SEMESTER
 
YOUTH BEGINNERS CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2005 Semester Youth Beginners Class Foil tournament are:
 
1.  Emily Akins
2.  Andrew Akins
3.  Jackson Dodd
4.  Cody Maxey
5.  Chris Drube
6.  Cole Holloway
7.  Brett Eggers
8.  Aaron Akins
9.  Grady Thompson
10.  Catherine Tu
11.  Ryan Piercey
12.  Connor Gray
13.  Darren Tu
14.  Ethan Avila
 
COACH'S AWARD:  Chris Drube
 
YOUTH INTERMEDIATE CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2005 Semester Youth Intermediate Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  Jered Wilkinson
3.  Riley McGill
4.  Cole Merki
5.  Michael Rozario
6.  Hannah Shaffer
7.  Claudia Wrampelmier
8.  John Luke Pipkin

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2005 SEMESTER
 
YOUTH 7 - 10 CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2005 Semester Youth 7 - 10 Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  John Luke Pipkin
3.  Michael Rozario
4.  Hannah Shaffer
5.  Claudia Wrampelmeier
6.  Riley McGill
7.  Jared Lummus
8.  Emitt Martin
9.  Sean Crowley
 
COACH'S AWARD:  Claudia Wrampelmeier
 
YOUTH 11 - 13 CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2005 Semester Youth 11 - 13 Class Foil tournament are:
 
1.  Juleah Nusz
2.  Lauryn Stewart
3.  Jeremy Bauman
4.  Jered Wilkinson
5.  Cole Merki
6.  Zachary Taylor
7.  Caitlin Carroll
8.  Gatlin Guthrie
9.  Connor Paetzold
10.  Jonathan Ross
11.  Colin Stradley
 
COACH'S AWARD:  Cole Merki

Fencing Class Tournament Results

FALL 2004 SEMESTER
 
YOUTH 7 - 10 CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2004 Semester Youth 7 - 10 Class Foil tournament are:
 
1.  Derik Nusz
2.  Jered Wilkinson
3.  Ashley Willis
4.  Hannah Shaffer
5.  Cole Merki
6.  Connor Paetzold
7.  Jared Lummus
8.  Riley McGill
9.  Michael Rozario
10.  Chris Drube
11.  Claudia Wrampelmeier
12.  John Luke Pipkin
13  Rylan Veigel
 
YOUTH 11 - 13 CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2004 Semester Youth 11 - 13 Class Foil tournament are:
 
1.  Juleah Nusz
2.  Jeremy Bauman
3.  Schuyler Montgomery
4.  Caitlin Carroll
5.  Gatlin Guthrie
6.  Tarryn McKenzie
7.  Hunter Purcell
 
COACH'S AWARDS:  Michael Rozario, John Luke Pipkin, Connor Paetzold

Fencing Class Tournament Results

Spring 2004 Youth Class Tournament
spring2003youthclassmedalwinners.jpg
Medal Winners

SPRING 2004 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Spring 2004 Semester Youth Class Foil tournament are:
 
1.  Lauryn Stewart
2.  Juleah Nusz
3.  Justin Stephens
4.  Jered Wilkinson
5.  Derik Nusz
6.  Schuyler Montgomery
7.  Jeremy Bauman
8.  Alex Tiroff
9.  Alex Kirk
10.  Hannah Shaffer
11.  Jon Hairston
12.  Michael Rozario
13.  Cole Merki
14.  Gatlin Guthrie
15.  Zachary Taylor
16.  Connor Paetzold
17.  John Luke Pipkin
18.  David Bruton
19.  Rylan Veigel
20.  Benjamin McDonald
21.  Jared Lummus
22.  Joshua Walter
23.  Quinn Kendall
 
Coach's Award:  Joshua Walter

Fencing Class Tournament Results

Fall 2003 Youth Class Tournament
Fall 2003 Youth Class Medal Winners
Medal Winners

FALL 2003 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The final results for the Fall 2003 Semester Youth Class Foil tournament are:
 
1.  Lauryn Stewart
2.  Ashley Willis
3.  Ross Proctor
4.  Ben Staton
5.  Jeremy Bauman
6.  Juleah Nusz
7.  Jered Wilkinson
8.  Alex Tiroff
9.  Alex Kirk
10.  John Luke Pipkin
11.  Connor Paetzold
12.  Hannah Shaffer
13.  Ryan Appel
14.  Michael Rozario
15.  Derik Nusz
16.  Phillip Detten
17.  Dakotah Burk
 
Coach's Award:  Hannah Shaffer

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2003 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The Youth Fencing Class Spring Semester foil tournament was highly competitive this year.  The final results are:
 
1.  Tanner Willis
2.  Lauryn Stewart
3.  Justin Stephens
4.  Ross Proctor
5.  Erik Evans
6.  Ben Staton
7.  Jered Wilkinson
8.  Ethan Ortega
9.  Evan Domme
10.  Devon Morelos
11.  Jon Hairston
12.  Ashley Willis
13.  Connor Paetzold
14.  Michael Rozario
15.  Taylor Hudson
16.  David Bruton
17.  Hannah Shaffer
18.  Alex Allsup
19.  Robert Ross
 
Coach's Award:  Evan Domme

Fencing Class Tournament Results

FALL 2002 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The AC Youth Fencing Class recently held it's Fall Semester Foil Tournament.  Sixteen fencers, all 8 to 11 years old, competed for class bragging rights (and medals).  Here are the final standings.
 
1.  Tanner Willis
2.  Justin Stephens
3. (Tie)  Erik Evans
3. (Tie)  Ross Proctor
5.  Jake Ingle
6.  Jered Wilkinson
7.  Ryan Rodriguez
8.  Benjamin Staton
9.  Elijah Vandergriff
10.  Michael Rozario
11.  Ashley Willis
12.  Evan Domme
13.  Aidan Zimmerman
14.  Connor Paetzold
15.  Robert Ross
16.  Keegan Goetz

Fencing Class Tournament Results

SPRING 2002 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The Spring 2002 Semester Youth Class Tournament results are missing.  If they are ever found, the results will be posted.

Fencing Class Tournament Results

FALL 2001 SEMESTER
BEGINNING YOUTH CLASS TOURNAMENT
 
The AC Youth Fencing Class competed in it's Fall Semester Foil Tournament at the end of the semester.  The final results are as follows:
 
1.  Erik Evans
2.  Christian Herrmann
3.  (Tie)  Robert Witt
3.  (Tie)  Daniel Price
5.  Douglas Holeman
6.  Robert Holeman
7.  Jackson Asbury
8.  Josh Rogers
9.  Keenan Davis
10.  Nicholas Levy
11.  Kevin Kucinski
12.  Jered Wilkinson
13.  Zackary Kucinski
14.  Jared Wyrick
15.  Robert Mott
 
Congratulations to all fencers in this the first AC Youth Fencing Tournament!

Fencing Class Tournament Results

Amarillo College Adult Beginning Class Tournament Results