Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

2002 Rocky Mountain Regional Youth Fencing Tournament

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

Rocky Mountain Regional Youth Results

October 26-27, 2002 - Santa Fe, NM


Y14 Men's Foil
19 competitors, Group D1 Event -- 2 new ratings awarded

1 - Nico Adjemian - Salle de Long - earns D02
2 - Mischa Noll - High Desert Fencing Club - earns E02
3T - Ariel DeSmet - Northwest Fencing
3T - Trevor Schmitt - High Desert Fencing Club
5 - Augustus Enger - Salle de Long
6 - Waytao Shing - Salle de Long
7 - Connor O'Steen - Northern Colorado Fencers
8 - Noah Burner - Amarillo College
9 - Dylan Walrond - Northern Colorado Fencers
10 - Jason Montoya - Salle de Long
11 - Damian Romney - New Mexico Tech
12 - Alex Gershon - Kanza
13 - Bryan Long - Salle de Long
14 - Alexander Martinez - High Desert Fencing Club
15 - Daniel Duran - Salle de Long
16 - Josh Rogers - Amarillo College
17 - Gene Branum - Fannin Fencing Club
18 - Frederick Gross - High Desert Fencing Club
19 - JJ Jackson - Fannin Fencing Club


Y14 Women's Foil
7 competitors, Group E1 Event

1 - Naomi De La Torre - Salle de Long
2 - Kathryn Bernstein - Northern Colorado Fencers
3T - Julia Wynne - Northern Colorado Fencers
3T - Whitney Patterson - Fannin Fencing Club
5 - Caitltlyn Andrews - Northern Colorado Fencers
6 - Molly Lindsay - High Desert Fencing Club
7 - Meredith Gershon - Kanza

Y14 Mixed Epee
16 competitors, Group D1 Event -- 2 new ratings awarded

1 - Dylan Walrond - Northern Colorado Fencers - earns D02
2 - Zacharian Cheris - Cheyenne Fencing - earns E02
3T - Matthew Zielinski - Phoenix Falcons
3T - Nico Adjemian - Salle de Long
5 - Christina Hatcher - Northern Colorado Fencers
6 - Augustus Enger - Salle de Long
7 - Sallie Dietrich - Lincoln Fencing Center
8 - Remington Iowa - Cheyenne Fencing
9 - Trevor Schmitt - High Desert Fencing Club
10 - Josh Rogers - Amarillo College
11 - Tanner Iowa - Cheyenne Fencing
12 - Mischa Noll - High Desert Fencing Club
13 - Connor O'Steen - Northern Colorado Fencers
14 - Julia Wynne - Northern Colorado Fencers
15 - Sarah Condie - Northern Colorado Fencers
16 - Caitlyn Andrews - Northern Colorado Fencers


Y12 Mixed Foil
26 competitors, Group D1 Event -- 1 new rating awarded

1 - Ariel DeSmet - Northwest Fencing - earns D02
2 - Grant Hodges - Kanza
3T - Thomas Mazorol - High Desert Fencing Club
3T - Sarah Vanier - Kanza
5 - Casey Blough - Texas Excalibur
6 - Jeffrey Miller - Cheyenne Fencing
7 - Davin Olson - Kanza
8 - Nathan Pagel - Texas Excalibur
9 - Naomi De La Torre - Salle de Long
10 - John Crawford - Cheyenne Fencing
11 - Tanner Willis - Amarillo College
12 - Erik Evans - Amarillo College
13 - Andrew Aurzada - Lone Star Fencing Club
14 - Gene Branum - Fannin Fencing Club
15 - Jackson Asbury - Amarillo College
16 - Katherine McGee-Russell - High Desert Fencing Club
17 - Whitney Patterson - Fannin Fencing Club
18 - Ian Andrews - Northern Colorado Fencers
19 - Frederick Gross - High Desert Fencing Club

20 - JJ Jackson - Fannin Fencing Club
21 - Michael Trent - High Desert Fencing Club
22 - Dakoda Scott - Fannin Fencing Club
23 - Molly Talbert - High Desert Fencing Club
24 - Erich Zacher - Texas Excalibur
25 - Isaac Torres - Salle de Long
26 - Meredith Gershon - Kanza


Y12 Mixed Epee
10 competitors, Group E1 Event -- 1 new rating awarded

1 - Gordon Osterman - Northern Colorado Fencers - earns E02
2 - Sarah Condie - Northern Colorado Fencers
3T - Jeffrey Miller - Cheyenne Fencing
3T - Tanner Iowa - Cheyenne Fencing
5 - John Crawford - Cheyenne Fencing
6 - Ian Andrews - Northern Colorado Fencers
7 - Molly Talbert - High Desert Fencing Club
8 - Tanner Willis - Amarillo College
9 - Jackson Asbury - Amarillo College
10 - Andrew Johnsen - Northern Colorado Fencers


Y10 Mixed Foil
18 competitors, Group D1 Event -- 4 new ratings awarded

1 - Jeffrey Miller - Cheyenne Fencing - earns D02
2 - Loktao Shing - Salle de Long - earns E02
3T - Kathryn Bernstein - Northern Colorado Fencers - earns E02
3T - Mitch McGee - Texas Excalibur - earns E02
5 - Andrew Aurzada - Lone Star Fencing Club
6 - Genevieve Crawford - Cheyenne Fencing
7 - Aaron Torres - Salle de Long
8 - Alex Gershon - Kanza
9 - Michael Trent - High Desert Fencing Club
10 - Michael Condie - Northern Colorado Fencers
11 - Meredith Gershon - Kanza
12 - Sydny Gonzales - Salle de Long
13 - Max Bond - High Desert Fencing Club
14 - Joey Chavez - High Desert Fencing Club
15 - Kipp Planchard - Northern Colorado Fencers
16 - Alicia Bierstedt - Northern Colorado Fencers

17 - Spencer Amann - Northern Colorado Fencers
18 - Nathaniel White - Northern Colorado Fencers


Y10 Mixed Epee
9 competitors, Group E1 Event -- 1 new rating awarded

1 - Jeffrey Miller - Cheyenne Fencing - earns E02
2 - Joey Chavez - High Desert Fencing Club
3T - Hudson Iowa - Cheyenne Fencing
3T - Gordon Silverman - Phoenix Falcons
5 - Michael Trent - High Desert Fencing Club
6 - Genevieve Crawford - Cheyenne Fencing
7 - Nathaniel White - Northern Colorado Fencers
8 - Michael Condie - Northern Colorado Fencers
9 - Spencer Amann - Northern Colorado Fencers