Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

2002 Rocky Mountain Section Championships

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

ROCKY MOUNTAIN SECTION CHAMPIONSHIPS
(Qualification Tournament for USFA Summer Nationals)
Amarillo, Texas
May 4 - 5, 2002
 
Hosted by
Amarillo College Fencing Academy
 

TOURNAMENT RESULTS

MEN'S FOIL

  1. Andras Horanyi   B02   Colorado
  2. Nicholas Chinman   B02   Colorado
  3. Blake Haberman   B02   Colorado
  4. Rob Madril   B99   New Mexico
  5. Jeremiah Yerxa   D02   New Mexico
  6. Ian Hamilton   D02   Kansas
  7. Robert Coker   D98   New Mexico
  8. Darrell Eldridge   D00   Colorado
  9. Jeff Kern   D01   New Mexico
  10. J. Tell Parris   E01   Kansas
  11. Daniel Orick   C01   Plains TX
  12. Sam Wakefield   E02   Plains TX
  13. Danny Tickner   U   Plains TX
  14. Matt Hite   E01   Plains TX
  15. Alex Laugesen   D02   Plains TX
  16. Brandon Lee   U   Plains TX
  17. James Cahill   U   Plains TX

WOMEN' FOIL

  1. Aly Rush   B02   Colorado
  2. Natalie Mazorol   B02   New Mexico
  3. Suzi Odom   E01   New Mexico
  4. Victoria Conoley   U   Plains TX
  5. Jenny McClish   U   Plains TX
  6. Theresa Dernbach   U   Wyoming

UNDER 19 MEN'S FOIL

  1. Andras Horanyi   B02   Colorado
  2. Nicholas Chinman   B02   Colorado
  3. Ian Hamilton   D02   Kansas
  4. J. Tell Parris   E01   Kansas
  5. Josh Evans   C02   Plains TX
  6. Alex Laugesen   D02   Plains TX
  7. Evan Burner   E02   Plains TX
  8. Daniel Orick   C01   Plains TX
  9. Danny Tickner   U   Plains TX
  10. Mischa Noll   U   New Mexico
  11. Noah Burner   U   Plains TX
  12. Eric Gergens   U   Plains TX

UNDER 19 WOMEN'S FOIL

  1. Elizabeth Kohn   B01   Nebraska
  2. Aly Rush   B00   Colorado
  3. Natalie Mazorol   B02   New Mexico
  4. Victoria Conoley   U   Plains TX

MEN'S EPEE

  1. Nicholas Chinman   C01   Colorado
  2. Jimmy Moody   B02   Colorado
  3. Neal Wright   B01   Colorado
  4. Daniel Orick   E02   Plains TX   Earned D02
  5. Phillip Meidell   A02   Arizona
  6. Andras Horanyi   B02   Colorado
  7. David Ribaudo   D02   Arizona
  8. Darrell Eldridge   C02   Colorado
  9. Jeff Kern   E01   New Mexico
  10. Asa Hopkins   D02   New Mexico
  11. Dan Gruver   E02   Plains TX
  12. Colin McChesney   C00   Nebraska
  13. James Cahill   U   Plains TX
  14. Sean Bundy   D02   Colorado
  15. Matt Hite   E01   Plains TX
  16. Jeremiah Yerxa   D02   New Mexico
  17. Eugene Vodjansky   C02   Colorado
  18. Jonathan Myers   U   Plains TX
  19. Hans Meidell   D99   Arizona

WOMEN'S EPEE

  1. Jennifer Dyer   B98   Colorado
  2. Merideth Rising   C02   New Mexico
  3. Lara Hammerich   U   Colorado
  4. Christina Hatcher   U   Colorado
  5. Laura Young   E01   Kansas
  6. Paige Fox   B01   Colorado
  7. Gail MacQueston   E01   New Mexico
  8. Clare Maraist   U   New Mexico
  9. Sarah Rausch   E02   Kansas
  10. Anna Cillo   B01   Colorado
  11. Katrina Boehler   E02   Colorado
  12. Suzi Odom   U   New Mexico
  13. Julie Hunt   U   Plains TX
  14. Theresa Dernbach   U   Wyoming

UNDER 19 MEN'S EPEE

  1. Andras Horanyi   B02   Colorado
  2. Jimmy Moody   B02   Colorado
  3. Phillip Meidell   A02   Arizona
  4. Daniel Orick   E02   Plains TX
  5. Neal Wright   B02   Colorado
  6. Colin McChesney   C00   Nebraska
  7. Mischa Noll   U   New Mexico
  8. Eric Gergens   U   Plains TX

UNDER 19 WOMEN'S EPEE

  1. Anna Cillo   B01   Colorado
  2. Christine Hatcher   U   Colorado
  3. Aly Rush   C02   Colorado
  4. Katrina Boehler   E02   Colorado

MEN'S SABRE

  1. Matthew Vodjansky   C01   Colorado
  2. Bill Goering   C02   Colorado
  3. Jim Royal   C01   Colorado
  4. Jeff Baum   B01   Kansas

WOMEN'S SABRE

  1. Lydia Mazorol   B02   New Mexico
  2. Cecelia Berman   C02   Colorado
  3. Mary Wilkerson   C99   Colorado
  4. Clare Maraist   E01   New Mexico
  5. Sharon Pestotnik   D01   Colorado
  6. Molly McNeil   U   Colorado
  7. Mary Landahl   D02   Colorado
  8. Karin Boehler   U   Colorado
  9. Phoebe Mooney   E00   Kansas
  10. Theresa Dernbach   U   Wyoming

UNDER 19 MEN'S SABRE

  1. Matthew Vodjansky   C01   Colorado

UNDER 19 WOMEN'S SABRE

  1. Cecelia Berman   C02   Colorado

The 2002 Rocky Mountain Section Tournament was a USFA sanctioned tournament to determine those who qualify to compete at USFA Summer Nationals.