Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

2002 Plains Texas Division Championships

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

2002 Plains Texas Division Championships
(Summer Nationals Qualification Tournament)
March 23, 2002 in Lubbock, Texas
March 24, 2002 in Amarillo, Texas

TOURNAMENT RESULTS
 
MEN'S FOIL
  1. Daniel Orick     ACFA     C01     Div. II
  2. Larry Orick     ACFA     E02     Div. II & III
  3. Josh Evans     ACFA     D02     Div. II & III
  4. Chuck Slaughter     ACFA     U     Div. II & III & VET
  5. Aaron Morgan     MFC     E00     Div. II & III
  6. Ben Simpson     ACFA     U     Div. III
  7. Evan Burner     ACFA     U     Div. III
  8. Brandon Lee     FTT     U     Div. III
  9. Matt Hite     ACFA     E01     Div. III
  10. Danny Tickner     FFT     U     Div. III
  11. James Cahill     LFC     U     Div. III
  12. Antosh Waszkiewicz     ACFA     U     Div. III
  13. Marcus Hite     FFT     U     Div. III
  14. Josiah Krulik     ACFA     U     Div. III

WOMEN'S FOIL

  1. Hillary Morgan     MFC     E00     Div. II & III
  2. Cathryne Sorensen     MFC     E01     Div. II & III
  3. Jenny McClish     ACFA     U     Div. III
  4. Victoria Conoley     ACFA     U     Div. III

UNDER 16 MEN'S FOIL (Cadet)

  1. Evan Burner     ACFA     U     Qualified Nationals     Earned E02
  2. Brandon Lee     FFT     U     Qualified Nationals
  3. Danny Tickner     FFT     U     Qualified Nationals
  4. Josiah Krulik     ACFA     U
  5. Noah Burner     ACFA     U
  6. Antosh Waszkiewicz     ACFA     U
  7. Dale Potter     FFT     U

UNDER 16 WOMEN'S FOIL  (Cadet)

  1. Kathryne Sorensen     MFC     E01     Qualified Nationals

MEN'S EPEE

  1. Larry Orick     ACFA     E02     Div. II & III
  2. Aaron Clements     DTFC     C00     Div. II
  3. Daniel Orick     ACFA     E01     Div. II & III
  4. Chuck Slaughter     ACFA     U     Div. II & III & VET
  5. Aaron Morgan     MFC     E02     Div. III
  6. Jonathan Myers     DTFC     U     Div. III
  7. David Swart     DTFC     U     Div. III
  8. Josh Evans     ACFA     E02     Div. III
  9. Matt Hite     ACFA     E01     Div. III
  10. James Cahill     LFC     U     Div. III
  11. Mark Webb     DTFC     U     Div. III & VET

WOMEN'S EPEE

  1.  Julie Hunt     DTFC     U     Div. II & III
  2. Erin Heath     DTFC     U     Div. II & III

MEN'S SABRE

  1. Aaron Morgan     MFC     E02     Qualified Nationals

UNDER 19 MEN'S FOIL / JUNIOR (This was NOT a qualification event.)

  1. Jared Slaughter     ACFA     D01
  2. Josh Evans     ACFA     D01
  3. Larry Orick     ACFA     E02
  4. Daniel Orick     ACFA     C01
  5. Evan Burner     ACFA     U
  6. Danny Tickner     FFT     U
  7. Josiah Krulik     ACFA     U
  8. Ben Simpson     ACFA     U
  9. Antosh Waszkiewicz     ACFA     U
  10. Dale Potter     FFT     U
  11. Noah Burner     ACFA     U

UNDER 19 WOMEN'S FOIL / JUNIOR  (This was NOT a qualification event.)

  1. Kathryne Sorensen     MFC     E01
  2. Victoria Conoley     ACFA     U
  3. Hillary Morgan     MFC     E00
  4. Jenny McClish     ACFA     U

UNDER 19 MEN'S EPEE / JUNIOR  (This was NOT a qualification event.)

  1. Daniel Orick     ACFA     E01
  2. Aaron Morgan     MFC     E02
  3. Larry Orick     ACFA     E02
  4. Josh Evans     ACFA     E02

Fencers competed from the following organizations:

  • ACFA = Amarillo College Fencing Academy
  • FFT = Fannin Fencing Team
  • MFC = Machaira Fencing Club
  • DTFC = Double T Fencing Club
  • LFC = Lubbock Fencing Club

This was a USFA sanctioned tournament and the results were submitted to the USFA for classification changes.