Make your own free website on Tripod.com

acfa_banner_rounded.jpg

2002 New Mexico Open Fencing Tournament

Home
Contact ACFA
What is Fencing?
ACFA News
ACFA Membership Information
New Member Information
Online Sportswear Store
2015 - 2016 Tournament Calendar
Amarillo Open Fencing Tournament
Tournament Results
AC Fencing Salle
Coaches
Fencers
Teaching Assistants
The Armory
Administration
ACFA Competitive Fencer History
Nusz Guide to National Tournaments
Amarillo College Fencing Classes
AC Youth Fencers
AC Adult Class Tournament Results
AC Youth Class Tournament Results
Photo Albums
Internet Links
USA Fencing Information
Fencing Library
Fencing Terms Glossary
Fencing Essentials
Fencing History Index
AC Fencers Speak Out
Archives
Random Fun Stuff

18th Annual New Mexico Open Results

October 26-27, 2002 - Santa Fe, NM

OPEN FOIL
67 competitors, Group B2 Event -- 1 rating update

1. Chris Jones, USAFA, B01 -- updates to B02
2. Jamie Douraghy, Unaff., A00
3T. Nicholas Mosca, USAFA, B02
3T. Teddy Hodges, KFC, B02
5. Carlos Alvarez, AFA, B02
6. Sean Recame, USAFA, C01
7. Natalie Mazorol, HDFC, B02 -- highest woman finisher
8. Rob Madril, HDFC, B99
9. Dely Kotlan, ACN, A00
10. Josh Evans, AC, C02
11. Anthony Seward, HDFC, C02
12. Chris Rogers, EPS, E02
13. Colin Topp, NCF, D02
14. Eric Gonzales, LFC, U
15. Daniel Orick, HDFC, C01
16. Ra'ad Rabieh, Unaff., C02
17. Sean Planchard, NCF, D02
18. Jared Slaughter, AC, D01
19. Danny Tickner, AC, E02
20. Erik Ambrose, FCF, E01
21. Merle Hodges, KFC, C02
22. Jeff Kern, HDFC, D02
23. Chris Brennand, SM, D02
24. Luke Schmittt, HDFC, E01
25. Ed Pogue, SM, D00
26. Matt Hite, AC, E01
27. Cory Redman, UW, D01
28. Charlie Wolcott, Unaff., E02
29. Evan Burner, AC, E02
30. Lauren Duerson, UA, U
31. Steve Strong, AC, U
32. Joseph Ditzler, HDFC, U
33. Matt Lamb, UA, U
34. Dylan Walrond, NCF, U
35. Suzanne Odom, HDFC, E01
36. Emiltone Gealogo, EPS, E02
37. Christy Adams, AC, E01

38. Ebony Cook, USAFA, U
39. Amber Holloway, TEx, U
40. Ana Diaz, TEx, U
41. Katherine Sorensen, MFC, U
42. Sam Finster, TEx, U
43. Gale Buddrius, HDFC, U
44. Timothy Ingalls, MFC, E01
45. Hillary Morgan, MFC, E00
46. Sean Ley, UW, U
47. Gayther Gonzales, HDFC, U
48. German Avila, UTEP, U
49. Richard Holcomb, Unaff., U
50. Jon Carabajal, SMF, E01
51. Noah Burner, AC, U
52. Adam Hall, HDFC, U
53. Keun Lee, TEx, U
54. Kyle Taylor, DTF, U
55. Jon Strong, HDFC, U
56. Delia Diaz, EPS, U
57. Eric Baldwin, SJC, U
58. Luis Aguirre-Palma, UTEP, U
59. Takashi Kishi, EPS, U
60. Sterling Iowa, CFS, U
61. Eric D'Ambrossi, UA, U
62. Marie Torres, SdL, U
63. Travis Brandt, TEx, U
64. Helena Menendez, SdL, U
65. Mark Webb, DTF, U
66. Jessie Matthews UW, U
67. (Fencer Eliminated -- Black Card for Abandonment)


OPEN SABRE
32 competitors, Group C2 Event

1. Matt Vodjansky, CFA, C02
2. Samuel Bartron, USAFA, B99
3T. Jason Held, CFA, C02
3T. Andrew Grieg, USAFA, C01
5. Sean Blas, USAFA, C99
6. Michael Bertolli, DFC, D02
7. Bill Goering, DFC, C02
8. Andrea Rix, USAFA, C02 -- highest woman finisher
9. Daniel Orick, HDFC, D02
10. Nathan Anderson, DFC, U

11. Eric Gonzales, LFC, U
12. Cecelia Berman, DFC, C02
13. Takashi Kishi, EPS, U
14. Brad Baker, Unaff., E01
15. Natalie Mazorol, HDFC, U
16. Molly McNeil, CFA, E02
17. Dmitry Markov, DTF, D00
18. Harry Legatt, DFC, E01
19. Jeff Rosen, HDFC, E02
20. Marisa Romero, USAFA, E02
21. Holly Richardson, DFC, U
22. Tin Nguyen, USAFA, U
23. Lynn El-Hillow, CU, U
24. David Achten, DFC, E02
25. Stephanie Mosnik, DFC, E01
26. Waytao Shing, SdL, U
27. Jessie Matthews, UW, U
28. Alison Freiman, USAFA, E02
29. Hillary Morgan, MFC, U
30. Ariadne Talbot, SJC, U
31. Patricia Greaves, HDFC, U
32. Arlene Ory, HDFC, U


OPEN EPEE, Sunday, October 27, 2002
72 competitors, Group A2 Event -- 2 new ratings awarded

1. Jackson Ranes, USAFA, A01 -- earns A02
2. Nicolai Papuc, CFS, A00
3T. Weston Kelsey, USAFA, A02
3T. Daniel Rees, DFC, B02
5. Elia Burrill, USAFA, B02 -- highest woman finisher
6. Timothy French, USAFA, B02
7. Lawton Iowa, CFS, E02 -- earns C02
8. Chris Rogers, EPS, C02
9. Brett Weatherbie, CFS, B02
10. Chad Senior, USArmy, A00
11. Chris Jones, USAFA, C99
12. Darrell Eldridge, NCF, C02
13. Daniel Orick, HDFC, C02
14. David Ribaudo, GFC, B02
15. Matt Vodjansky, CFA, U
16. Brad Baker, Unaff., C01
17. Daisy Flores, GFC, A02
18. Dmitry Markov, DTF, C00

19. Jared Slaughter, AC, U
20. Erik Ambrose, FCF, C01
21. Findlay Yepo, HDFC, D02
22. Dylan Walrond, NCF, E02
23. Anthony Pryor, USAFA, B00
24. Colin Topp, NCF, D02
25. Caitlin Harris, USAFA, B01
26. Joe Keeley, DFC, B00
27. Ra'ad Rabieh, Unaff., D02
28. Sean Bundy, CFS, D02
29. Aaron Adjemian, NFC, A01
30. Lara hammerick, USArmy, U
31. James Sullivan, DTF, U
32. Tom Hill, LAF, D01
33. Colin Mcchesney, LFC, C99
34. Gail MacQueston, HDFC, E01
35. Tim Williams, DFC, E02
36. Gregory Nelson, NMFC, U
37. Cory Redman, UW, E02
38. Kevin Montford, CFS, B01
39. Steven Lawrence, FCF, U
40. Christina Hatcher, NCF, C02
41. Sallie Dietrich, LFC, U
42. Rob Madril, HDFC, E00
43. Kyle Taylor, DTF, U
44. Sy Seibert, FCF, U
45. Jeff Kern, HDFC, E02
46. Luke Schmitt, HDFC, D02
47. German Avila, EPS, E02
48. Sean Finster, TEx, U
49. Emiltone Gealogo, EPS, U
50. David Achten, DFC, E02
51. Eugene Vodjansky, DFC, C02
52. Sterling Iowa, CFS, U
53. Aaron Clements, DTF, C00
54. Anna Cillo, NCF, B01
55. Travis Brandt, TEx, U
56. Ana Diaz, TEx, U
57. Suzanne Odom, HDFC, U
58. Matt Hite, AC, E01
59. Julie Hunt, DTF, U
60. Charlie Wolcott, Unaff., E01
61. Amber Hollloway, TEx, U
62. Cliff Wilson, DTF, U
63. Tim Ingalls, MFC, U

64. Luis Aguirre-Palma, UTEP, U
65. Katie Dumas, LFC, U
66. Rachel Atkinson, NCF, U
67. Sean Ley, UW, U
68. Rene Vignas, DTF, U
69. Gayther Gonzales, HDFC, U
70. Keun Lee, TEx, U
71. Mark Webb, DTF, U
72. Delia Diaz, EPS, U


CLUB NAMES AND ABBREVIATIONS

AC -- Amarillo College, Amarillo, TX/Plains TX Div
AFA -- Arizona Fencing Academy, Tucson, AZ/AZ Div
ACN -- Athletic Club Northeast, Atlanta, GA/GA Div
CFA -- Colorado Fencing Academy, Arvada, CO/CO Div
CU -- University of Colorado Fencing Club, Boulder, CO/CO Div
DFC -- Denver Fencing Center, Denver, CO/CO Div
DTF -- Double-T Fencing, Lubbock, TX/Plains TX Div
EPS -- El Paso Steel, El Paso, TX/Border TX Div
FCF -- Fort Collins Fencers, Fort Collins, CO/CO Div
GFC -- Global Fencing Club, Globe, AZ/AZ Div
HDFC -- High Desert Fencing Club, Santa Fe, NM/NM Div
KFC -- Kanza Fencing Club, Salina, KS/KS Div
LAF -- Los Alamos Fencing Club, Los Alamos, NM/NM Div
LFC -- Lincoln Fencing Club, Lincoln, NE/NE Div
MFC -- Machaira Fencing Club, Amarillo, TX/Plains TX Div
MHF -- Mile High Fencing Center, Lakewood, CO/CO Div
NCF -- Northern Colorado Fencers, Boulder, CO/CO Div
NFC -- Northwest Fencing Club, Beaverton, OR/OR Div
NMF -- New Mexico Fencing Club, Edgewood, NM/NM Div
SdL -- Salle de Long, El Paso, TX/Border TX Div
SJC -- St. John's College, Santa Fe, NM/NM Div
SM -- St. Michael's Fencing Club, Santa Fe, NM/NM Div
TEx -- Texas Excaliber Fencing Team, El Paso, TX/Border TX Div
UA -- University of Arizona, AZ Div
UNC -- University of Northern Colorado Fencing Club, Greeley, CO/CO Div
UTEP -- University of Texas, El Paso, TX/Border TX Div
UW -- University of Wyoming, Laramie, WY/WY Div